Homeopatia – kurs 21 miesięczny

Kurs Homeopatii Klinicznej jest prowadzony przez Ośrodek Kształcenia Zawodowego CREATOR.

Ośrodek posiada 13 letnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu szkoleń.

Na podstawie posiadanych rejestrów placówka wydaje uczestnikom zaświadczenia na drukach zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pełen zakres działania kursów z Homeopatii Klinicznej obejmuje następujące funkcje:

1. kształcenie w zakresie homeopatia lekarzy, farmaceutów, lekarzy weterynarii, magistrów  pielęgniarstwa, magistrów zdrowia publicznego oraz magistrów wychowania fizycznego,
  2. kształcenie w zakresie homeopatia wszystkich innych osób z wykształceniem wyższym, które chcą  wiązać; zdobyte już wykształcenie z medycyną naturalną,
  3. kształcenie w zakresie homeopatia osób ze średnim wykształceniem medycznym (pielęgniarki, technicy  medyczni, technicy farmaceutyczni itp.),
  4. kształcenie osób, które już wykonują w jakiejś formie zawód naturoterapeuty i chcą uzupełnić swoje kwalifikacje,
  5. upowszechnianie wiedzy z zakresu homeopatii i innych dziedzin medycyny naturalnej w szerszych kręgach społecznych w drodze organizowania specjalnych, zwykle kilkudniowych kursów,
  6. podejmowanie badań z zakresu homeopatii, zwłaszcza nad społecznymi warunkami jej rozwoju.

Warunkiem rozpoczęcia nauki jest posiadanie minimum wykształcenia średniego.

Nauczanie w Ośrodku OKZ będzie dostarczać jej absolwentom wiedzy i umiejętności z zakresu homeopatii i innych dziedzin medycyny naturalnej, które są niezbędne do wykonywania zawodu homeopaty.

Program kształcenia kursu z Homeopatii Klinicznej obejmuje następujące bloki przedmiotów:

Blok przedmiotów podstawowych :
 1. anatomii i fizjologii,
2. fizjopatologii,
3. toksykologii,
4. psychologii i psychoterapii,
5. filozofii medycyny,

1. Propedeutyka medycyny ogólnej
    1. ogólna symptomatologia i chorób,
    2. zarys propedeutyki chorób poszczególnych układów anatomicznych
  2. Zjawisko hormezy i prawo podobieństw
    1. Zasada Arndta – Schulza,
    2. Hormeza jako zjawisko ogólnobiologiczne,
    3. Prawo podobieństw i jego wykorzystanie w medycynie
  3. Historia homeopatii
    1. Prawo podobieństw i zasada małych dawek przed Hahnemanem: Paracelsus (1493-1541), i Albrecht von Haller (1708-1777),
    2. HAHNEMANN Samuel Friedrich Christian (1755-1843) i jego dzieło,
    3. Następcy Hahnemanna i homeopatia współczesna. Homeopatia w Polsce
  4. Symptomatologia homeopatyczna:
    1. pojęcie objawu i modalności,
    2. rodzaje objawów,
    3. rodzaje modalności,
    4. dobór leków homeopatycznych i ich potencji,
  5. Materia Medica Homeopathica
    1. Zasięg toksykologiczno – kliniczny leku homeopatycznego
    2. Materia Medica Homeopathica jako opis zasięgu toksykologiczno – klinicznego leku,
    3. Typ wrażliwy,
    4. Materia Medica Homeopathica wybranych leków homeopatycznych
  6. Homeopatia kliniczna
    1. Symptomatologia chorób i symptomatologia homeopatyczna
    2. Pojęcie konstytucji. Konstytucje według Antoine Nebel: sulfuryczna, fosforyczna, karboniczna i         fluoryczna
    3. Choroby przewlekłe i skazy: psora, sykoza, tuberkulinizm
    4. Symptomatyczne i podstawowe leki homeopatyczne. Niskie, średnie i wysokie potencje leków           homeopatycznych, potencje LM
    5. Homeopatozy
    6. Leki homeopatyczne w leczeniu chorób układu krążenia,
    7. Leki homeopatyczne w leczeniu chorób układu oddechowego,
    8. Leki homeopatyczne w leczeniu chorób układu pokarmowego
    9. Leki homeopatyczne w leczeniu chorób układu nerwowego i chorób psychicznych,
    10. Leki homeopatyczne w leczeniu chorób skóry,
    11. Leczenie chorób układu moczowego,
    12. Leczenie chorób kobiecych,
    13. Zastosowanie leków homeopatycznych w leczeniu chorób z zakresu ORL,
    14. Zastosowanie leków homeopatycznych w leczeniu chorób oczu,
    15. Zastosowanie leków homeopatycznych w pomocy doraźnej,
  7. Zastosowanie leków homeopatycznych w pierwotnej i wtórnej profilaktyce chorób
  8. Badania naukowe w homeopatii

Wszystkie dziedziny wiedzy, które można zaliczyć do współcześnie pojmowanej homeopatii, będą w programach i toku studiów traktowane jako terapie komplementarne.

Czas trwania kursu:

Cykl szkoleniowy składa się z 21 spotkań weekendowych. Obejmuje wykłady i seminaria prowadzone raz lub dwa razy w miesiącu.

Ilość godzin kursu:
Program przewiduje 350 godzin nauczania w cyklu szkoleniowym trwającym 21 miesięcy.

Zakończenie kursu:

Kurs będzie zakończony egzamin ustnym i uczestnicy otrzymają:

– zaświadczenia na druku zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, traktowanym jako podwyższanie kwalifikacji zawodowych.

– certyfikaty wystawione w języku polskim i angielskim świadczące o przygotowaniu do wykonywania zawodu homeopaty zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Do egzaminu mogą  przystąpić jedynie osoby, które uzyskają 80% obecności podczas całego cyklu szkoleniowego.

Komisja egzaminacyjna w składzie:

Przewodniczący: prof. zw dr hab. Henryk Stolarczyk

Członkowie: dr n. med. Henryk Sułkowski